Belka
Sobota, 18 Maja 2024   imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Data publikacji: 2019-01-23, Data modyfikacji: 2019-01-25
A A AWydrukDrukuj  
 
156 lat temu wybuchło Powstanie Styczniowe – polski zryw narodowy przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Było największym polskim powstaniem narodowym w XIX w. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Jak oceniają historycy w siłach polskich uczestniczyło w sumie ok. 200 tys. osób, natomiast łączny stan wojsk rosyjskich wynosił ponad 400 tys. żołnierzy (pod koniec 1863 r.), przy czym polski Rząd Narodowy miał w polu jednocześnie nie więcej niż 10 tys. powstańców. Walki trwały do jesieni 1864r.Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską, Kilkadziesiąt tysięcy powstańców zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, ok. 10 tys. wyemigrowało. Rosjanie zabijali pojmanych powstańców, dobijali rannych i mordowali lekarzy spieszących im z pomocą. Po bitwach palili miejscowości, które udzieliły schronienia powstańcom, dokonywali rzezi ludności cywilnej, niszczyli dobra kultury (np. spalili archiwum Ordynacji Zamojskiej w Zwierzyńcu). Po upadku powstania zniesiono autonomię Królestwa Polskiego, jego nazwę i budżet, wprowadzono nakaz prowadzenia ksiąg parafialnych w języku rosyjskim, zlikwidowano Szkołę Główną Warszawską, a setkom miast wspierających powstanie odebrano prawa miejskie doprowadzając je tym samym do upadku. Zlikwidowano Bank Polski, skasowano klasztory katolickie w Królestwie, skonfiskowano ok. 1600 majątków ziemskich i rozpoczęto intensywną rusyfikację ziem polskich.Powstanie przyczyniło się do korzystniejszego w Królestwie, niż w dwóch pozostałych zaborach i w etnicznej Rosji, uwłaszczenia chłopów oraz ogromnie rozszerzyło i umocniło polską świadomość narodową. Polacy wyszli z Powstania wewnętrznie zjednoczeni i wzmocnieni. Nie załamał się duch oporu i wola walki, co miało wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń, uwidoczniając się w 1918 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość. W dwudziestoleciu międzywojennym XX w. weterani Powstania Styczniowego cieszyli się wyjątkowym i szczególnym szacunkiem społecznym. Samorząd Parczewa oddał hołd uczestnikom, tego jakże ważnego i znaczącego dla Polaków, zrywu narodowowyzwoleńczego poprzez zapalenie symbolicznych zniczy w miejscach upamiętniających powstańców.

Pełna treść wiadomości na: parczew.com/index.php/dla-mieszkancow/aktualnosci-news/708-rocznica-wybuchu-powstania-styczniowego
parczew.com, Źródło artykułu: parczew.com
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    parczewski

    Powiat parczewski -powiat w województwie lubelskim ma swoją siedzibę w Parczewie. Został reaktywowany w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Parczew, Dębowa Kłoda, Jabłoń, Milanów, Podedwórze, Siemień, Sosnowica.

    Walory turystyczne, jakie ma do zaoferowania ziemia parczewska to przede wszystkim obszary chronionego krajobrazu i pomniki przyrody. Występują tu także liczne zbiorniki wodne. Warunki sprzyjają produkcji ekologicznej żywności. W lasach odnajdą się amatorzy grzybobrania, zbierania jagód, a także myśliwi. Lasy w gminie Milanów obfitują w zwierzynę łowną. Unikalnym w skali kraju krajobrazem zachwycać się można w Poleskim Parku Narodowym. Jego obszar do złudzenia przywodzi na myśl miniaturę europejskiej tundry. Jeśli ktoś woli wytyczone trasy, może skorzystać z jednego z czterech szlaków turystycznych: Partyzanckiego, Leśnego, Centralnego lub Nałęczowskiego.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola