Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Ogień Niepodległości dotarł do Parczewa

Data publikacji: 2018-11-09, Data modyfikacji: 2018-11-10
A A AWydrukDrukuj  
 
Do Parczewa dotarł Ogień Niepodległości z Kostiuchnówki Ta ukraińska miejscowość stała się miejscem symbolicznym, okupionym krwią Legionistów. W dn. 4 - 6 lipca 1916, pod Kostiuchnówką na Wołyniu, Legiony Polskie skutecznie odpierały napór, przeważających liczebnie, Rosjan. Poległo lub zostało rannych ok. 2 tys. Polaków, co czyni tę bitwę najkrwawszą z udziałem Legionów. To była pierwsza i jedyna bitwa w której wszystkie brygady legionów walczyły razem.Najcięższe walki stoczyła I Brygada Legionów Polskich pod dowództwem, przyszłego marszałka Polski, Józefa Piłsudskiego, a zwłaszcza jej 5 Pułk Piechoty, którego straty bojowe przekroczyły 50%.Od 2000 r. harcerze i uczniowie przyjeżdżają do Kostiuchnówki, by na grobach polskich legionistów zapalić znicze. Zwyczaj ten jest kontynuacją przedwojennej tradycji sztafet biegnących z Ogniem Niepodległości z krakowskich Oleandrów (miejsca wymarszu „Pierwszej Kadrowej” ) do Kostiuchnówki. Po uroczystościach, przeprowadzanych na terenach pobojowiska kostiuchnowskiego, harcerze pobierają ogień z cmentarza wojennego w Polskim Lasku i rozpoczynają sztafetę rowerową z Ogniem Niepodległości do Polski.Ogień Niepodległości składany jest na grobach Nieznanego Żołnierza i pomnikach podczas uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada m.in. przy salwach armatniego salutu honorowego w Warszawie podczas Centralnych Obchodów Święta na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Mauzoleum to, na jednej z tablic, nosi inskrypcję zaliczającą pobojowisko kostiuchnowskie do szeregu miejsc chwały oręża polskiego.Do Parczewa Ogień dotarł dzięki pośrednictwu przedstawicieli lubelskiego środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz Nadleśnictwa Parczew.

Pełna treść wiadomości na: parczew.com/index.php/dla-mieszkancow/aktualnosci-news/649-ogien-niepodleglosci-dotarl-do-parczewa
parczew.com, Źródło artykułu: parczew.com
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    parczewski

    Powiat parczewski -powiat w województwie lubelskim ma swoją siedzibę w Parczewie. Został reaktywowany w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Parczew, Dębowa Kłoda, Jabłoń, Milanów, Podedwórze, Siemień, Sosnowica.

    Walory turystyczne, jakie ma do zaoferowania ziemia parczewska to przede wszystkim obszary chronionego krajobrazu i pomniki przyrody. Występują tu także liczne zbiorniki wodne. Warunki sprzyjają produkcji ekologicznej żywności. W lasach odnajdą się amatorzy grzybobrania, zbierania jagód, a także myśliwi. Lasy w gminie Milanów obfitują w zwierzynę łowną. Unikalnym w skali kraju krajobrazem zachwycać się można w Poleskim Parku Narodowym. Jego obszar do złudzenia przywodzi na myśl miniaturę europejskiej tundry. Jeśli ktoś woli wytyczone trasy, może skorzystać z jednego z czterech szlaków turystycznych: Partyzanckiego, Leśnego, Centralnego lub Nałęczowskiego.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola