Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

"Zapal Światło Wolności"

Data publikacji: 2018-12-13, Data modyfikacji: 2018-12-15
A A AWydrukDrukuj  
 
Lubelski IPN zachęca do włączenia się w kampanię „Zapal Światło Wolności”. Wystarczy dzisiaj (13.12) w 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, o godzinie 19.30 zapalić świeczkę i ustawić ją w oknie. Kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym, w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku, wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego, wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II, a do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA, Ronald Reagan. Stan wojenny w Polsce w latach 1981–1983 to stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, który miał na celu obronę istniejącego systemu poprzez rozbicie i zlikwidowanie rodzącego się ruchu demokratycznego jako wielkiej siły społecznej, niezależnej od władzy komunistycznej. Wypowiadający wojnę narodowi polskiemu komuniści zawiesili wszystkie prawa obywatelskie, a działalność opozycji demokratycznej została zdelegalizowana. Zmilitaryzowano wiele instytucji i podstawowe dziedziny gospodarki, zakazano strajków, zgromadzeń, działalności związkowej i społecznej, wyłączono komunikację telefoniczną, wprowadzono cenzurę korespondencji, wstrzymano wydawanie prasy. Ograniczono możliwość przemieszczania się wprowadzając godzinę milicyjną (na początku od 19:00 do 6:00, później od 22:00), jednocześnie zakazano zmiany miejsca pobytu bez uprzedniego zawiadomienia władz administracyjnych, zamknięto granice państwa i lotniska cywilne, a także zawieszono zajęcia w szkołach i na uczelniach wyższych. Sądy zaczęły działać w trybie doraźnym, a na ulicach pojawiły się pojazdy opancerzone i czołgi. Kraje wolnego świata, po wprowadzeniu stanu wojennego, narzuciły potężne sankcje gospodarcze na PRL powodując olbrzymie straty ekonomiczne, z którymi Polska musiała walczyć przez długie lata. Stan wojenny to przede wszystkim straty ludzkie - internowano ponad 10 tys. osób, a ponad 120 osób zginęło (użyto broni do pacyfikacji strajków w Katowicach i Lubinie), zostało zamordowanych lub zmarło w wyniku pobicia przez „nieznanych sprawców”. Wiele tysięcy osób aresztowano i skazano na kary więzienia lub grzywny, pozbawiono pracy, a ponad milion osób zmuszono do emigracji. Odpływ tak znaczącej liczby Polaków, z których większość nigdy do kraju na stałe nie powróciła, stał się bardzo odczuwalny w okresie transformacji, kiedy budowaliśmy Polskę na nowo. Ciekawe, jak potoczyłyby się losy naszego kraju, gdyby ta część Polaków także mogła uczestniczyć w jego budowie?

Pełna treść wiadomości na: parczew.com/index.php/dla-mieszkancow/aktualnosci-news/676-zapal-swiatlo-wolnosci
parczew.com, Źródło artykułu: parczew.com
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  parczewski

  Powiat parczewski -powiat w województwie lubelskim ma swoją siedzibę w Parczewie. Został reaktywowany w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Parczew, Dębowa Kłoda, Jabłoń, Milanów, Podedwórze, Siemień, Sosnowica.

  Walory turystyczne, jakie ma do zaoferowania ziemia parczewska to przede wszystkim obszary chronionego krajobrazu i pomniki przyrody. Występują tu także liczne zbiorniki wodne. Warunki sprzyjają produkcji ekologicznej żywności. W lasach odnajdą się amatorzy grzybobrania, zbierania jagód, a także myśliwi. Lasy w gminie Milanów obfitują w zwierzynę łowną. Unikalnym w skali kraju krajobrazem zachwycać się można w Poleskim Parku Narodowym. Jego obszar do złudzenia przywodzi na myśl miniaturę europejskiej tundry. Jeśli ktoś woli wytyczone trasy, może skorzystać z jednego z czterech szlaków turystycznych: Partyzanckiego, Leśnego, Centralnego lub Nałęczowskiego.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola