Belka
Piątek, 18 Stycznia 2019   imieniny: Piotr, Małgorzata
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Konferencja naukowa ,,Parczew w dziejach’’

Data publikacji: 2013-12-10, Data modyfikacji: 2013-12-12
A A AWydrukDrukuj  
 

 W dniu 6.12.2013r. w Sali Konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Parczewie odbyła się konferencja naukowa poświęcona historii Parczewa rozpoczynająca obchody,  przypadającego w 2014 roku, 450- lecia przyjęcia uchwał Soboru Trydenckiego przez króla Zygmunta Augusta, które dokonało się na ostatnim parczewskim sejmie.
Jubileusz tego wydarzenia jest zaakcentowany m.in. realizacją projektu „Dzieje Parczewa", który ma przybliżyć mieszkańcom Parczewa bogatą historię miasta, jego dzieje, tradycję i kulturę.

Prelegentami byli naukowcy z Instytutu Historii Wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie, który objął ją swoim patronatem. Miasto Parczew po raz pierwszy w swej historii miało zaszczyt gościć tak wybitnych i cenionych naukowców.

Tematy konferencji:
- Osadnictwo pradziejowe i średniowieczne Parczewa w świetle źródeł archeologicznych – dr hab. Jerzy Libera prof. UMCS
- Dzieje miasta w XV-XVI w. - prof. dr hab. Ryszard Szczygieł
- Dzieje miasta w XVII-XVIII w. - dr hab. Dariusz Kupisz prof. UMCS
- W latach 1795-1866 – prof. dr hab. Albin Koprukowniak
- Powstanie styczniowe – dr Dariusz Tarasiuk
- W latach 1866-1918 – dr Krzysztof Latawiec
- Dzieje Parczewa w latach 1918 - 1939 – dr hab. Mariusz Korzeniowski
- Okupacja i ruch oporu – dr Janusz Kłapeć
- Miasto w latach 1944-1989 – dr Mirosław Szumiło

Uczestnicy spotkania mieli przyjemność obejrzenia inscenizacji teatralnej „Rozmowa z Królową" w wykonaniu uczniów kl. IIIb SP Nr 2 im. Św. Królowej Jadwigi w Parczewie. Wystep uczniów otoczyła troskliwą opieką Pani Iwona Kopinska.
Projekt realizowany jest przez Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Parczewie ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013

UM Parczew, Źródło artykułu: www.parczew.com, Autor zdjęć: UM Parczew
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  parczewski

  Powiat parczewski -powiat w województwie lubelskim ma swoją siedzibę w Parczewie. Został reaktywowany w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Od tego czasu należą do niego gminy: Parczew, Dębowa Kłoda, Jabłoń, Milanów, Podedwórze, Siemień, Sosnowica.

  Walory turystyczne, jakie ma do zaoferowania ziemia parczewska to przede wszystkim obszary chronionego krajobrazu i pomniki przyrody. Występują tu także liczne zbiorniki wodne. Warunki sprzyjają produkcji ekologicznej żywności. W lasach odnajdą się amatorzy grzybobrania, zbierania jagód, a także myśliwi. Lasy w gminie Milanów obfitują w zwierzynę łowną. Unikalnym w skali kraju krajobrazem zachwycać się można w Poleskim Parku Narodowym. Jego obszar do złudzenia przywodzi na myśl miniaturę europejskiej tundry. Jeśli ktoś woli wytyczone trasy, może skorzystać z jednego z czterech szlaków turystycznych: Partyzanckiego, Leśnego, Centralnego lub Nałęczowskiego.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola